аукцион
Загрузка

В яку сумму обійдуться вибори кандидатам в президенти

Народна Рада / Политика

Президентський вибори в 2010 році обійшлися держбюджету в півтора мільярда гривень. Дострокові вибори в 2014-му - майже в два мільярди. А на вибори президента в 2019 році закладено вже 2,35 млрд гривень. Це найбільші витрати за весь час проведення виборів глави держави в Україні.

Зросли видатки і кандидатів в президенти. 100 мільйонів - нижня планка
Голова Комітету виборців України Олексій Кошель заявив, що передвиборна кампанія в Україні на 50 відсотків фінансується з тіньових коштів. За його словами, в більшості випадків мова йде про "чорну готівку", яка не контролюється і не перевіряється державою. Закони України не передбачають жорстких санкцій, і за подібні порушення ніхто з кандидатів не може бути знятий з реєстрації.

За оцінками експертів "Комітету виборців України", для перемоги на президентських виборах 2019 року кандидатам доведеться викласти 80-100 млн доларів.

Політичний експерт Тарас Чорновіл, який сам пройшов не одну виборчу кампанію і керував виборчим штабом одного з кандидатів в президенти, вважає, що 100 мільйонів - це мінімальна планка для лідерів кампанії.

- Якщо судити по видимих ​​витрат на рекламу і публічну активність одного з лідерів президентської гонки, то вона вже витратила як мінімум 100 мільйонів доларів. Хоча офіційно було заявлено, що на все це витрачено 22 мільйони гривень (трохи більше 800 тисяч доларів). Ось вам і показник співвідношення офіційних і тіньових витрат деяких кандидатів. В цілому ж, найбільш рейтингові кандидати можуть витратити на це до 300 мільйонів доларів, - вважає експерт.

Сумарно кандидати можуть витратити не менше одного мільярда доларів.

- З них 70-90 відсотків витрат фінансуватимуться з тіні, а 10-30 відсотків - офіційно. Це буде фінансування виступів на ТБ і частина зовнішньої реклами, - вважає Тарас Чороновол.

Якщо не пощастить, то 70% грошей розкрадуть свої ж
При цьому чимала частка тіньових грошей буде розкрадена в штабах кандидатів. Це буде залежати від організації виборів і контролю над витратами.

- Якщо партія має реальну живу партійну структуру і систему контролю над нею, як, наприклад, в БПП або "Батьківщині", то розкрадається 20-25 відсотків коштів. У таких партіях є окремий спеціальний орган моніторингу витрат, який дозволяє знизити витрату коштів до 10 відсотків. А у тих кандидатів, які не мають реальної організації, а підписується договір з рекламними структурами, "в пісок" можуть піти понад 70 відсотків виділених на кампанію коштів, - пояснимо Тарас Чорновіл.

І якщо у рейтингових кандидатів з першої п'ятірки навіть це окупається в разі перемоги, то зовсім не зрозуміло, навіщо такі збитки потрібні явно непрохідним кандидатам? Заплатити 2,5 мільйона застави, дати розікрасти до 70 відсотків коштів і все це для чого?

З програшу теж можна отримати вигоду
Як виявилося, і в цьому є свій сенс. Участь в президентських виборах, нехай і провальне, також має свою вигоду.

Статус кандидата в президенти дає додаткову вагу і можливість захисту від переслідувань. Наприклад, Роман Насиров, який зареєстрований кандидатом у президенти, тепер може заявляти на весь світ - "я опонент влади і президента, тому мене і пресують".

Є технічні кандидати, завдання яких віддати свою квоту в виборчої комісії. Інші технічні кандидати виконують функції критиків опонентів лідерів виборчої кампанії.

Ще одна група непрохідних кандидатів планує йти на парламентські вибори восени, і їх результат на президентських може їм в цьому допомогти.

- А є ті, хто просто виставляє себе на торги. Вони зареєструвалися і чекають вигідних пропозицій. Він може почати підігравати якомусь прохідному кандидату в критиці його конкурентів, - розповів Тарас Чорновіл.


За даними звітів виборчих фондів кандидатів на сайті Центрвиборчкому, Петро Порошенко на дострокових виборах 2014 роки витратив 96 мільйонів гривень або 12 мільйонів доларів за тодішнім курсом 8 гривень за долар. Юлія Тимошенко - 67, 5 мільйонів гривень або 8,5 мільйона доларів. Анатолій Гриценко - 7 мільйонів гривень або менше одного мільйона доларів, Юрій Бойко та Вадим Рабинович в три рази менше.

Яка подальша доля застави кандидатів
Грошова застава в розмірі 2,5 мільйона гривень повертається кандидату або в разі перемоги на виборах, або в разі виходу в другий тур.

Всім іншим учасникам виборів гроші не повертаються, вони йдуть до державного бюджету.

Ця сума, відповідно до статті 87 Бюджетного кодексу України, направляється на:

національну оборону (крім заходів та робіт з мобілізаційної підготовки місцевого значення);
правоохоронну діяльність, забезпечення безпеки держави та цивільний захист населення і територій;
освіта;
охорону здоров'я;
соціальний захист і соціальне забезпечення та інше.

04-02-2019 15:02:14
Просмотры: 643/164

Комментарии

Комментарии отсутствуют

Похожие новости